Marmaris Tarihi Bölgeler

Marmaris Kalesi Ve Arkeoloji Müzesi

 

Marmaris yat limanının arka kısmında bulunan Marmaris Kalesi, Marmaris’in en önemli tarihi simgelerinden. MÖ 1044 yılına dayanan tarihiyle dikkat çeken yapı, Osmanlı Dönemi ve günümüz olmak üzere pek çok restore sürecinden geçmiş. Kale, 1522 senesinde Rodos Seferi öncesi genişletilerek sefere hazır hale getirilmiştir. I. Dünya Savaşı esnasında büyük zarar gören kale 1970’li yıllara kadar barınma amacıyla kullanılmış ve sonrasında restore edilerek 1991 senesinde müze olarak açılmıştır.

Neden gitmeliyim? Evliya Çelebi’nin de Seyahatname’sinde bahsettiği Marmaris’te gezilecek tarihi yerler arasında bulunan kale aynı zamanda bir etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. 18 adet odaya ve 7 adet kapalı alana sahip olan kale içinde 2 adet arkeoloji salonu ve 1 adet etnografya salonu bulunmaktadır. Arkeoloji bölümünde Marmaris ve çevresinde gerçekleştirilen kazılarda elde edilmiş Helenistik ve Roma dönemine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Osmanlı döneminden kalma silah, halı, süs eşyaları gibi günlük yaşama dair çeşitli nesneler görülebilmektedir.

Loryma Antik Kenti

 

Bozburun Yarımadası’nın güneybatı ucundaki Bozuk Koyu’nda bulunan Loryma Antik Kenti, görülmeye değer tarihi yerlerden bir diğeri. Geçmişte bulunduğu konum nedeniyle stratejik açıdan oldukça önemli bir yerdi. Kentin ne zaman ve kim tarafından kurulduğu noktasında net bilgilere ulaşılamamıştır. Koya hakim, oldukça geniş alana dağılmış kalıntılardan günümüze ulaşan en etkileyici yapı Burunbaşı üzerinde bulunan çok iyi korunmuş bir kale. Aynı zamanda muhteşem bir manzaraya sahip Bozukkale Limanı, Mavi Yolculuk tekneleri ve yatların önemli bir durak noktası. Tepeye tırmanmak isteyenleri zorlu bir yol beklediğini de söylememiz gerekir.

Neden gitmeliyim? Antik kentin bulunduğu noktadaki koy, merkeze uzak bir nokta olması nedeniyle tertemiz bir şekilde kalmayı başarabilmiştir. Bu da ziyaretçilerin hem antik kenti görme hem de bu eşsiz koyun tadını çıkarmasına olanak tanımaktadır.

Hemithea Tapınağı

 

Burası neresi? Marmaris’in görülecek tarihi yerleri dediğimizde Hemithea Tapınağı’ndan bahsetmemek olmaz. Hisarönü bölgesinde bulunan Bybassos Antik Kenti’nin içinde yer alan Hemithea Tapınağı‘nın Kasbatos dönemine ait bir yapı olduğunu düşünülüyor. Tapınak etrafına yayılan kentçilik anlayışının görüldüğü tarihi yerleşim alanı Marmaris’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapıların içinde yerini alıyor. 1960 senesinde kazıların başladığı tapınak Bozburun’un önemli tarihi yerleri arasında bulunmaktadır.

Syrna Antik Kenti

 

Marmaris’in Bozburun yarımadasının köylerinden olan Bayır Köyü, Helenistik Çağ’da önemli yaşam noktalarından birisiydi. Syrna adıyla anılan antik kentin o dönemde en çok dikkat çeken yapısı ise Asklepios tapınağıydı. Günümüze çok az kalıntılarının ulaşmış olduğu antik kentte, yine de belli başlı tarihi kalıntıları görmek mümkün.

Bedesten (Çarşı)

 

Çarşı içindeki Tarihi Bedesten ise, eskiden olduğu gibi bugün de alışveriş merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Bedesten aslına uygun olarak restore edilmiş. Ortaya üç katlı yekpare mermer havuz konmuş. 32 dükkan ve nargile ve Türk kahvesiyle her kesimden ziyaretçinin ilgisini çeken tarihi çarşı, Marmaris gezilecek tarihi yerler listenizde bulunması gereken bir nokta.

Neden gitmeliyim? Keyifli zaman geçirmek ve hediyelik çeşitli eşyalar satın almak için bu tarihi bedestene zaman ayırmanızı öneriyoruz. Tabi pazarlık yapmayı asla ihmal etmeyin. Çarşının bir tarafının denize ve bir tarafının da güncel mağazalara açılması ise çarşıyı oldukça keyif verici bir yer haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir